Musu Rajonas

Baigėsi Pavoverės Šv. Kazimiero bažnyčios laiptų konservavimo darbai

Šių metų liepos 31 d. Pavoverę aplankė Nacionalinio lenkų kultūros paveldo užsienyje instituto POLONIKA įsteigta restauravimo komisija. Šios komisijos ekspertai turėjo įvertinti Pavoverės Šv. Kazimiero bažnyčios, kur 1867 m. gruodžio 15 d. buvo pakrikštytas Juzefas Klemensas Pilsudskis, laiptų konservavimo darbus.

Restauravimo darbai Pavoverėje buvo vykdomi pagal „Kultūros paveldo apsauga užsienyje“ programą, kurią finansavo Institutas POLONIKA ir Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.

Lietuvos kultūros paveldas

Medinė Pavoverės Šv. Kazimiero bažnyčia kartu su varpine yra įrašyta į Lietuvos kultūros paveldo sąrašą. Jos statybą 1750 m. finansavo tuometiniai netoliese esančio Sorokopolo dvaro savininkai Gertruda ir Leonas Sorokos. Šioje bažnyčioje 1867 m. gruodžio 15 d. buvo pakrikštytas Juzefas Pilsudskis. Iki šių dienų išliko krikštykla bei parapijos knyga su šio įvykio įrašu.

Laiptai iš akmens ir plytų yra priešais šiauriniame šventyklos fasade esantį centrinį įėjimą, kurį dengia dvišlaitis stogas, paremtas keturiomis apvaliomis kolonomis. Laiptai buvo labai apgailėtinos būklės. Reikėjo atlikti didelius gelbėjimo darbus, kurie apėmė istorinės medžiagos išsaugojimą ir nedidelį jos pakeitimą.

Didelė Terpos ir architekto patirtis bei gera parapijos klebono valia

Restauravimo darbai, finansuojami Instituto POLONIKA, buvo vykdomi remiantis Bendrojo kultūrinio paveldo apsaugos fondo „Terpa“ parengtu ir Kultūros paveldo departamento prie Lietuvos kultūros ministerijos Vilniaus skyriaus patvirtintu projektu. Projektą vykdė „Terpa“ ir Pavoverės Šv. Kazimiero parapijai ir parapijos klebonui Wlodimirui Solovejui remiant.

„Terpa“ valdybos pirmininkas Ježy Šalygin (kurio šeima kilusi iš Vilniaus krašto) teigė, kad daugiau nei 20 metų stengiasi išsaugoti įvairius paminklus.

Atlikome konservavimo darbus 10 Vakarų ir Rytų Europos šalyse. Be kita ko, mūsų pastangomis buvo atnaujintas F. Šopeno antkapis Père Lachaise kapinėse, Tado Kosciuškos mauzoliejus Prancūzijoje. Apsauginiai darbai vykdomi Gruzijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje ir pagaliau Lietuvoje – sakė Ježy Šalygin. – Tai nėra mano pirmasis vizitas Pavoverėje. Aš jau buvau čia kelis kartus. Buvo sunku ką nors padaryti Pavoverės Šv. Kazimiero bažnyčios labui, kai nesulaukėme ankstesnio klebono geros valios. Naujasis parapijos klebonas Vladimiras Solovej yra puikus žmogus, atviras mūsų iniciatyvoms. Jo geros valios dėka mes sugebėjome atnaujinti laiptus. Tačiau dar reikia daug nuveikti. Reikia pakeisti bažnyčios stogą, suremontuoti tvorą, fasadą, varpinę ir restauruoti šventyklos vidų – pridūrė jis.

Ježy Šalygin taip pat pasidalino savo mintimis apie Zalave esančią Pilsudskio šeimos koplyčią. Jis tikisi, kad ją bus galima restauruoti ir išsaugoti palikuonims.

Pavoverės bažnyčios laiptų restauravimo darbus atliko architektas Gintautas Pamerneckis, bendrovės „Pažangios Architektūrinės mintys“ direktorius. Jis taip pat negailėjo gražių žodžių apie kunigą Vladimirą Solovejų.

Kunigas visais įmanomais būdais stengiasi mums padėti. Jis deda daug pastangų surasti ikonografinę medžiagą, todėl darbas vyksta sklandžiai – sakė Gintautas Pamerneckis.

Architektas pažymėjo, kad įėjimo į bažnyčią sutvarkymas yra tik pirmasis konservavimo ir restauravimo darbų etapas. Čia reikia dar paminėti, kad architektas Gintautas Pamerneckis dirbo prie Nemėžio dvaro rekonstrukcijos projekto. Šio architekto Šv. Jonų bažnyčios varpinės pritaikymo turistinėms reikmėms projektas 2010 m. buvo pripažintas geriausiu.

Gintautas Pamerneckis taip pat papasakojo, kad Pavoverės bažnyčios laiptai yra iš XVIII amžiaus pabaigos ir XIX amžiaus pradžios. Jų išsaugojimui buvo naudojamas granitas ir rieduliai. Buvo išsaugoti buvusių amatininkų iš riedulių padaryti kryžiai, taip pat galima pamatyti hierarchinę simboliką.

Tarp komisijos narių ir Lenkijos ambasadorė

Kartu su konservavimo komisija Pavoverės bažnyčią aplankė ir Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje Uršulia Doroševska.

Pavoverės bažnyčia yra nepaprastai vertinga ir svarbi mums visiems. Svarbu, kad ši bažnyčia tebėra gyva, joje yra tikinčiųjų, kurie ateina ir čia vyksta pamaldos. Tai vieta, kur kiekvienas gali rasti savo vietą arti Dievo – sakė ambasadorė.

Restauravimo komisijoje, kuri tą dieną lankėsi Pavoverėje, taip pat dalyvavo Piotr Lugovski, Instituto POLONIKA programos „Lenkijos kultūros paveldo apsauga užsienyje“ vadovas, ir Agneška Tyminska, Instituto POLONIKA direktoriaus pavaduotoja.

Džiaugiuosi, kad galėjome dirbti kartu šioje unikalioje vietoje. Apsaugos darbus vykdė Lenkijos ir Lietuvos komanda, nes tai yra mūsų bendra, unikali praeitis – sakė Agneška Tyminska.

Restauravimo darbus Pavoverėje taip pat priėmė Povilas Mečkovskis, Kultūros paveldo departamento prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Vilniaus skyriaus vyresnysis specialistas Povilas Mečkovskis, Kultūros paveldo departamento prie Lietuvos respublikos kultūros ministerijos kontrolės departamento vyresnysis specialistas Gintaras Ivanavičius, UAB „Vilniaus restauratoriai“ direktorius Sakalas Matusza.

Iš Instituto POLONIKA lėšų Lietuvoje įgyvendinami du projektai, kurių biudžetas yra 158 000 zlotų. Lietuvoje vykdomi konservavimo projektai yra suderinti su Kultūros paveldo departamentu prie Lietuvos respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos katalikų vyskupija ir arkivyskupu Gintaru Grušu.

Andžej Aškelovič
Nuotraukos: Vladas Šarėjus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *